Græsted Syd Station. Foto: Henrik Bachmann, 2024
Græsted Syd Station. Foto: Jacob Laursen, 2022
En opblomstring af parcelhuskvarterer ved Ramsager og Skovsminde i slutningen af 1960'erne var grunden til at Græsted Syd station blev lavet. Dengang hed den dog Pibemose. De mange boliger lå for langt fra Vokstrup, som ellers havde været områdets trinbræt. Derfor erstattede man Vokstrup med Pibemose.
Postkort af Græsted Syd Station, 1992. Foto: Gribskov Arkiv
En sjov historie herfra er, at venteskurret på perronen var i så dårlig stand, at man ikke kunne flytte det, og derfor valgte man i stedet at lave et nyt mindre venteskur ved siden af.
Denne hjemmeside benytter cookies fra tredjepart til besøgsstatistik og til at vide videoer fra YouTube. Vælger du "Accepter alle", giver du samtykke til at tredjepartsservices må gemme oplysninger om dit besøg. Læs mere om cookies